دوشنبه ، 01 مرداد 1397
 
 
توقف
فهرست مجموعه کلیساهای تاریخی ایران
معرفی پایگاه کلیساهای تاریخی ایران

پایگاه کلیساهای تاریخی ایران در تاریخ هفتم شهریور ماه 1383 ه.ش. با دستور ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با همکاری شورای خلیفه گری ارامنه تهران در محل کلیسای مریم مقدس واقع در تهران، خیابان میرزا کوچک خان آغاز به فعالیت کرد. با شروع فعالیت پایگاه تحقیقات گسترده ای در جهت شناسایی و مستندسازی کلیساهای تاریخی ایران و تنظیم پرونده ثبت جهانی کلیساهای استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی آغاز گردید.

در سال 1387 ه. ش. بخش دیگری از فضای پایگاه تحت عنوان موزه طراحی، تجهیز و راه اندازی گردید که در نهایت می توان شاهد گرد آمدن مجموعه قابل توجهی جهت معرفی کلیساهای ایران در مرکز تاریخی تهران بود.
گذشته از این فعالیت ها در خصوص ثبت جهانی کلیساهای تاریخی ایران بعنوان میراث جهانی، پایگاه کلیساهای تاریخی ایران اقدام به یافتن استنادات تاریخی و گسترش پژوهشهای مربوط به این مقوله نمود که در نهایت منجر به ثبت جهانی بخشی از کلیساهای زیر مجموعه در سال 1387 ه. ش. گردید.
مهمترین اثر این پرونده کلیسای تادئوس مقدس است که ارزش قداست آن در بین پیروان حضرت مسیح فراتر از مرزهای ایران است و محل تدفین یکی از حواریون در سال 66 میلادی است. مجموعه دیر تادئوس مقدس به همراه چهار نماز خانه و دو قبرستان در اطراف آن، در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
دیگر اثر این پرونده کلیسای سنت استپانوس است که در 97 کیلومتری کلیسای تادئوس مقدس در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است و ارزش فوق العاده ای از حیث تزئینات معماری و تاریخی دارد. این کلیسا از آثار قرن هجدهم میلادی است که در نزدیکی روستای دره شام قرار دارد. همچنین روستای دره شام دارای یک کلیسا با قدمت 400 سال به نام مریم مقدس و کلیسای "آندره ورتی" یا چوپان در ساحل رود ارس و قبرستان تاریخی است. در دوازده کیلومتری جنوب ماکو و در مجاورت روستای بارون، کلیسای مریم یا "زور زور" قرار گرفته که دریاچه سد بارون در زیر پای آن پهنه گسترانیده است.
بررسی چند ساله اخیر پایگاه حاکی از وجود قریب به 600 کلیسا و بناهای وابسته به آن است که از این تعداد 450 اثر شناسایی و از این میان 90 اثر نیز به ثبت آثار ملی رسیده است . بخشی از این کلیساها به لطف مدیریت و کارشناسان استانها حفاظت و مرمت گردیده اند که جای قدر دانی و تشکر دارد.