دوشنبه ، 01 مرداد 1397
 
 
توقف
منوی پایگاه تخت جمشید
تاریخچه تخت جمشید


 

 

موقعیت جغرافیایی تخت جمشید درجلگه مرودشت

تخت جمشيد بزرگترين و عظيم ترين اثر تاريخي و هنري و ماندگار ايران است که به  ما به يادگار رسيده است. تخت جمشيد علاوه بر اينکه تنها يادگار ايران بزرگ و يادبود دوران شکوه و سر افرازي شهر ياران عظيم الشان پارس مي باشد يک سند گرانبها و گويايي از هنر و فرهنگ ريشه دار و برجسته دنياي کهن است.

موضوعی که تخت جمشید را در زمان خود و در دیگر زمانها از آثار دیگری تاریخی جهان متمایز و ممتاز می سازد تجمیع هنرهای دیگر ملل و البته ایران است.  مهندسی در تخت جمشید به حد اعلاء خود رسیده به طوریکه در تمام زمینهای مهندسی از جمله مهندسی سازه، زلزله، زمین شناسی، معماری ، مهندسی سنگ و... پیشتاز بوده است و البته هرگز بدون داشتن چنین علومی که با هم مجتمع گردیده است امکان آفرینش چنین اثری امکان پذیر نخواهد بود. هدف اصلی این پایان نامه بیان گوشه ای از مهندسی و به طور خاص مهندسی سازه در تخت جمشید بوده و در نهایت با کمک مهندسی تحلیلی رسیدن به طرحی جهت شناسایی آسیبها و علل تخریب در د یواره های تختگاه بوده تا بتوان از تخریب بیشتر این اثر ارزشمند جلوگیری کرده و با حفاظت بهتر آن را به نسل آینده منتقل کنیم.

   تختگاه تخت جمشید از طرف مشرق پشت به دامنه کوه رحمت و به‌ شکل مربع مستطيل است. سطح کلي تختگاه   تقريبا یکصدو سی هزار متر مربع است. ارتفاع کل تختگاه يکي نيست و اين به خاطر استفاده از وضع طبيعي کوهستان است حداکثر ارتفاع هجده متر و حداقل آن هشت متر مي باشد، بدین منظور جاهايي که برجستگي داشته بريده اند و جايي که فرو رفته اند را با مصالح پر کرده اند سنگهايي که در نماي تختگاه استفاده شده است کاملا صاف و مسطح است ولي از يک‌سري لاشه سنگ و سنگهاي غير مسطح در پشت نما استفاده شده است در قبل بارویي در قسمت ضلع شمالي تختگاه وجود داشته و اكنون آثارش موجود است. ديوارهايي كه در روي تختگاه ساخته شده از خشت بوده و ضخامت آن  تا پنج متر می رسد.

در سمت شمال و شمال غربی تختگاه تخت جمشيد  بيشترين آسيب موجود: رانش، فرسايش، خروج از محوريت، شکستگي و لهيدگي است. به طوری که حتی در دیوارهای مذکور خروج از محوریت به میزان  25 سانتيمتر به وضوح ديده مي‌شود .

 

اقليم و عوامل جوی

 

موقعيت جغرافيايي تخت جمشيد

 

    تخت جمشيد در 10 کيلومتری شمال شهر مرودشت و 55 کيلومتری شمال شرقی شيراز در شمال استان فارس واقع شده است. اين محوطه باستانی تقريبا در منتهی اليه غربی رشته کوه رحمت و بر جانب غربی آن ساخته شده و از نظر مختصات جغرافيايی در طول  30 5352 و عرض 04 56 29 قرار دارد.