شنبه ، 04 فروردين 1397
 
کوه میان‌تهی معروف به زندان سلیمان
کوه میان‌تهی معروف به زندان سلیمان
کاشیهای زرین‌فام و طلاچسبان تخت سلیمان  (دوره ایلخانی)
کاشیهای زرین‌فام و طلاچسبان تخت سلیمان (دوره ایلخانی)
کاشیهای زرین‌فام و طلاچسبان تخت سلیمان  (دوره ایلخانی)
کاشیهای زرین‌فام و طلاچسبان تخت سلیمان (دوره ایلخانی)
 
توقف
منوی تخت سلیمان
معرفی پایگاه تخت سلیمان

معرفی تخت سلیمان

 

مجموعه آثار تاریخی تخت سلیمان و زندان سلیمان در 45 کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان تکاب در استان آذربایجان‌غربی قرار دارد؛ زندان سلیمان یک مکان مقدس مربوط به قرن هشتم قبل از میلاد است و تخت سلیمان با آتشکده آذرگُشْنَسب به دوره ساسانی و کاخ ایلخانی آباقاخان به قرن سیزدهم تعلق دارند. هر دو این مکانها در جنوب شرقی دریاچه ارومیه، در یک دره سرسبز در ارتفاع سه هزار متری دامنه جنوبی کوهای بالکاش واقع شده‌اند که قله 3200 متری کوه بلقیس در آن قد علم کرده است.

هر دو محل تا حد زیادی وابسته به ویژگی‌های طبیعی و زمین‌شناسی خود هستند. برای رسیدن به تخت سلیمان از طریق راههای ارتباطی آسفالته، زنجان، دندی تخت سلیمان (130 کیلومتر) زنجان بیجار- تکاب- تخت سلیمان (270 کیلومتر) میاندوآب- شاهین دژ- تخت سلیمان (180 کیلومتر) می‌توان سفر نمود.

این محوطه طبیعی- تاریخی که در منطقه‌ای کوهستانی و بسیار زیبایی واقع شده، سرشار از جاذبه‌ها و پدیده‌های کم نظیر طبیعی- تاریخی می‌باشد. این مکان تاریخی به جهت وقوع محل آتشکده آذرگشنسب یعنی آتشکده جنگاوران و سلاطین در زمان ساسانی مورد توجه بوده است، به‌خصوص از زمان خسرو انوشیروان به بعد بسیار مشهور و در کتب تاریخی، متون ادبی و مذهبی درباره آن زیاد نوشته‌اند به ویژه در شاهنامه فردوسی و نوشته‌های نویسندگان معاصر حکومت ساسانی و جغرافی نویسان و مورخین قرون اولیه اسلامی در مورد این معبد و پایتخت آیینی ساسانی سخن بسیار رفته است؛ از قرن 19 میلادی به این طرف نیز محققان و سفرنامه نویسان اروپایی از آنجا بازدید و در مورد معرفی بیشتر مجموعه اطلاعات علمی خوبی منتشر نموده‌اند.

در محوطه تاریخی تخت سلیمان علاوه بر آثار با اهمیت دوره ساسانی، با حجم عظیمی از ساخت و سازهای کاخ سلاطین مغول به ویژه آبا آقاخان (که تنها نشانه‌های باقیمانده و شناسایی شده کاخهای حکومتی دوره ایلخانی است) مواجه می‌شویم. بنابراین دو دوره عمرانی و رونق مجموعه یاد شده (ساسانی- ایلخانی) دربر دارنده اسناد و مدارک بسیار مهمی از مضامین معماری و هنری پیشرفته کشور می‌باشد.

در منطقه تخت سلیمان به‌غیر از بقایای مجموعه تاریخی آتشکده آذرگشنسب که در درون حصاری بیضی شکل و بر پیرامون دریاچه‌ای سحر انگیز، با 38 برج و بارو و دو دروازه بزرگ واقع شده و مربوط به دوره ساسانی است آثاری از دوران اسلامی نیز باقیمانده، در پیرامون این مجموعه باستانی چندین پدیده طبیعی مانند کوه میان تهی کله قندی شکل، چشمه‌های آب گرم، دیواره سنگی ناشی از رسوبات آب دریاچه، رودخانه‌ها، چمن متحرک، دریاچه‌های مختلف، معادن گوناگون، مناظر زیبای کوهستانی و آثار مربوط به هزاره اول ق.م، بقایای معابد، قلاع و برجهای دیدبانی، معادن استخراج سنگ قدیمی و ... وجود دارد.

از مجموعه تخت سلیمان با دسترسی ساده به مراکز فرهنگی گردشگری مهم دیگر، مانند گنبد سلطانیه، غارهای کتله‌خور و کرفتو، تپه و قلعه زیویه، گور دخمه فخری‌گاه، بقایای کاخ مانایی واقع در قلایچی بوکان، معماری صخره‌ای و ... می‌توان یک مسیر گردشگری قابل قبولی تعریف نمود.